MOBİLYADA AHŞAP VE METALİN AHENGİ

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, son dönemlerde mobilyalarda metal detayları sık sık görmeye başladık. Bu tarz mobilyalar aslında çokta yeni değil. Geçmişte ağır masif mobilyaları ayakta tutabilmek için metal ayaklar zaten kullanılıyordu. Buradaki fark metalin bir mukavemet aracı olarak değil dekoratif bir detay olarak karşımıza çıkmasıdır.

Metalin parlak ve ışıltılı cazibesini keşfeden mimar ve tasarımcılar, tasarımlarında özne olarak metali kullanmaya başladılar. Ahşap (masif) mobilyanın sıcaklık veren samimi duruşunu ve dokunuşunu metal gibi soğuk, kendinden emin bir materyalle birleştirmek bambaşka bir tarzın fitilini ateşlemiş oldu. Bu iki materyalin mobilya üzerinde ciddi anlamda bir cazibe yarattığını söylemek pek de yanlış olmaz.

Detaylarda kullanılan parlak metaller mobilyaya lüks, gösterişli, asil ve bir miktar kendini beğenmiş bir hava katarken her kesimden insanın beğenisini kazanmayı başardı. Özellikle altın rengi metal detaylar (parlak sarı metal olarak da adlandırılmaktadır) lüksü seven kullanıcıların vazgeçilmezi oldu. Gümüş renk metaller ise (parlak gri metal olarak da adlandırılmaktadır) abartıdan uzak olsun ama lüks algısı kaybolmasın diyen kullanıcıların beğenisini epey bir kazandı. Tasarımcılar aldıkları bu geri beslemeler üzerine metal detayların önemini anlamış olacaklarki hayal günün sınırlarını zorlayan detaylara metali yerleştirmeyi başarıyorlar. Metal ayaklı masalar, metal ayaklı konsollar, metal ayaklı sandalyeler veya metal kulp detayları artık sıradan hale geldi. Koltuk ve kanepelere bile metal detayları ustalıkla yerleştiren tasarımcılar halı kenarlarında bile metal detay eklemeyi ihmal etmediler. Tasarımcıların hayal gücü o kadar genişki metalin görünümüne bile yeni inovasyonlar getirdiler. Parlak metaller, mat metaller, eskitme metaller, ışıkta renk değiştiren metaller, paslı görünümlü metaller gibi ve daha da pek çok sayabileceğimiz türden çeşitleri günümüzde mobilyaları süslemektedir. Metal detaylı mobilyalar günümüzde şıklığın, zerafetin ve lüksün bir simgesi haline gelmiştir. Lüks mobilya denildiğinde metal detaysız mobilyalardan söz etmek mümkün değil.

Ankara siteler denilince modanın arkasında kaldığını söyleyemeyiz ve hatta modaya yön verdiğini iddia etmek yanlış olmaz. Ankara siteler mobilya sektöründe her anlamda öncü olmayı sürdürüyor. Ankara Siteler’de Karacakaya caddesinde konuşlanan firmalar işlerini iyi yapıyorlar diyebiliriz. Eğer sizin de mobilya ihtiyacınız varsa Ankara Siteler’i mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Paylaş